Значенн, добір вправ, структура та методика проведення ранкової гімнастики з дітьми різного дошкільного віку

Ранкову гімнастику умовно поділяють на три частини: вступну, основну і заключну. Кожна частина має свої завдання і зміст. У першій, вступній частині організують увагу дітей, навчають їх узгоджених дій, виробленню правильної постави і готують організм до виконання більш складних вправ. З цією метою включають: побудови (в колону, в шеренгу); стройові вправи (повороти і півоберту наліво, направо, колом); перестроювання з однієї колони в дві, з двох колон у чотири, в коло, кілька кіл, змикання і розмикання приставними кроками в сторону; нетривалу ходьбу, що чергуються з вправами, які сприяють зміцненню опорно-рухового апарату та формування постави (ходьба на носках, з різним положенням рук, ходьба з високим підніманням колін, на п'ятах, скрестного кроком); біг один за одним і врозтіч або в поєднанні зі стрибками. Тривалість вступної частини в середньому тривати від 1 до 2 хвилин.

У другій, основної частини ставлять завдання зміцнення основних м'язових груп, формування правильної постави. Для вирішення даного завдання виконують загально-розвиваючі вправи в певній послідовності. Спочатку вправи для зміцнення плечового пояса і рук, які сприяють розширенню грудної клітини, хорошому випрямляння хребта, розвитку дихальних м'язів. Потім вправи для м'язів тулуба. Далі йдуть вправи для розвитку м'язів ніг і зміцнення зводу стопи. Після вправ з великим навантаженням слід повторити першу вправу або аналогічне йому. Кількість повторень кожної вправи залежить від віку дітей та їх фізичної підготовленості.Після виконання всіх загально розвиваючих вправ діти молодшого віку виконують стрибки або біг, що переходять у завершальну ходьбу. Діти старшого віку виконують стрибки у поєднанні з бігом, потім заключну ходьбу з виконанням різних завдань. У заключній частині гімнастики проводиться ходьба або малорухлива гра, щоб відновити пульс і дихання.

Ранкова гімнастика з дітьми третього року життя (група «Малюки»)

Вказівки до організації. Вперше ранкова гімнастика включається в режим дня в першій молодшій групі. Вона проводитися спочатку року щодня з усіма вихованцями групи одночасно. Тривалість її до 5 хвилин.

Ранкова гімнастика в даному віці, крім основного завдання, забезпечує організоване початок дня у дитячому садку, дає можливість переключити увагу дітей на спільні форми діяльності.

Враховуючи, що багато дітей третього року життя не відразу включаються в організовану вихователем діяльність, відстають у часі при виконанні завдань, вихователю слід дуже тонко й диференційовано підходити до окремих дітей, не наполягати на неодмінну участь кожного в ранкової гімнастики.

Зміст. Зміст гімнастики становить 3-4 загальнорозвиваючих вправи, ходьба, біг і подскокі. Починається гімнастика з короткочасною ходьби, що чергується з повільним бігом протягом 20 - 30 секунд, і побудова групи. Найбільш зручно в цьому віці побудову в коло. На початку року краще застосовувати побудова врозтіч, так як діти ще погано орієнтуються і на організоване у певну форму побудова йде дуже багато часу.

Вступна і заключна ходьба можуть відбуватися групкою в певному напрямку або парами, тримаючись за руки, врозтіч або один за одним. Ходьба повинна бути спокійною неквапливою. Вишикувавшись, діти приступають до виконання вправ для зміцнення м'язів плечового пояса і рук, ніг, спини, живота і всього тулуба.

Загально-розвиваючі вправи підбираються з числа рекомендованих для занять. Майже всі вони носять імітаційний характер і проводяться в ігровій формі. На ранковій гімнастиці широко використовуються положення сидячи, лежачи на спині і на животі. У другій половині року можуть бути використані для загальнорозвиваючих вправ дрібні предмети: брязкальця, прапорці, кубики.

Кількість повторень кожної вправи 4 - 5 разів, воно залежить від характеру рухів, їх складності та підготовленості дітей.

Потім проводяться біг, весела рухлива гра або підстрибування на місці (2 рази по 15 - 20 секунд з невеликою паузою для відпочинку).Закінчується ранкова гімнастика спокійною ходьбою на місці або з просуванням вперед, щоб знизити загальне збудження організму.

З вправ у названій послідовності складається комплекс, який без істотних змін виконується протягом 2 тижнів поспіль.

Кожен новий комплекс виконується зазвичай спочатку трохи повільніше, оскільки діти не відразу запам'ятовують вправи і вихователю доводиться витрачати багато часу на їх пояснення і показ. Тому спочатку можна деякі вправи повторювати тільки 3 - 4 рази, причому в більш повільному темпі. Як тільки діти засвоять всі вправи, їх слід проводити в хорошому енергійному темпі. Через деякий час (2 - 3 місяці) доцільно повернутися до повторення того ж комплексу або взяти його за основу для складання комплексу для вправ з предметами.

Прийоми керівництва. Важливо, щоб на ранкової гімнастики діти з бажанням та інтересом включалися у колективну рухову діяльність, отримували від неї радість. Багаторазове повторення вправ кожен день веде до того, що рухи набувають розмірений, ритмічний характер, дотримується заданий напрямок руху (вперед, назад, в сторони, вгору і т.п.).

Вихователь пред'являє деякі вимоги до якості рухів дітей. Стежить, щоб дитина по можливості займав необхідне вихідне положення, домагається подібності рухів дітей із зразком хоча б в основному.

При виконанні вправ ранкової гімнастики дітям цього віку характерна динамічність і наявність надзвичайно малої кількості закінчених зафіксованих положень. Майже всі рухи виробляються послідовно. Цим визначаються особливості пояснення і показу вправ вихователям, який є учасником розгортається ігрового сюжету.

Наприклад, методика проведення комплексу ранкової гімнастики «Півник і курочка» буде такою: попередньо розглядаються картинки із зображенням півника, курочки, вихователь розповідає про них. Потім при виконанні комплексу вихователь зображує півника, діти - курочок. Під час ранкової гімнастики вихователь стежить за тим, щоб діти не затримували дихання.

Ігрове проведення комплексу викликає у дітей бажання брати участь у ньому. Він проходить весело, сприяє розвитку самостійності, координованості і ритмічності рухів. Щоб не набридав сюжет комплексу, вихователь виявляє винахідливість, творчість, вводить нові образи («Пташки», «Метелики» і т.д.). Дії залишаються ті ж. Засвоєння руху, що супроводжується свободою легкістю його відтворення, доставляє маленькій дитині велике задоволення. [6,7,8]


Прочитайте также: